Σύμφωνα με την Κ.Υ.Α.-ΓΠ οικ. 360/06-01-2022 οι μαθητές των σχολείων, εμβολιασμένοι και μη, προμηθεύονται από την Τετάρτη 5 Ιανουαρίου ως και το Σάββατο 8 Ιανουαρίου, πέντε (5) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία.

Προσέλευση στο σχολείο την εβδομάδα από 10-01 έως 14-01-2022

Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος νόσησης (self test) διενεργείται από όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες (εμβολιασμένους, νοσήσαντες και μη) τρεις (3) φορές, και συγκεκριμένα την Κυριακή 09-01-2022, τη Δευτέρα 10-01-2022 και την Πέμπτη 13-01-2022.

Οι μαθητές προσέρχονται στο σχολείο την επόμενη μέρα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου, δηλαδή τη Δευτέρα 10-01-2022Τρίτη 11-01-2022  και  Παρασκευή 14-01-2022 με τη σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος. Το αποτέλεσμα δηλώνεται μετά από κάθε αυτοδιαγνωστικό έλεγχο στην πλατφόρμα edupass.gov.gr όπου και εκδίδεται η σχολική κάρτα. Η σχολική κάρτα σε περίπτωση δυσκολίας εκτύπωσης, δύναται να συμπληρωθεί χειρόγραφα και προσκομίζεται στο σχολείο.

Προσέλευση στο σχολείο από 17-01-2022

Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος νόσησης (self test) διενεργείται από όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες (εμβολιασμένους, νοσήσαντες και μη) δύο (2) φορές, και συγκεκριμένα κάθε Δευτέρα και Πέμπτη.

Οι μαθητές προσέρχονται στο σχολείο την επόμενη μέρα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου, δηλαδή κάθε Τρίτη και Παρασκευή με τη σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος. Το αποτέλεσμα δηλώνεται μετά από κάθε αυτοδιαγνωστικό έλεγχο στην πλατφόρμα edupass.gov.gr όπου και εκδίδεται η σχολική κάρτα. Η σχολική κάρτα σε περίπτωση δυσκολίας εκτύπωσης, δύναται να συμπληρωθεί χειρόγραφα και προσκομίζεται στο σχολείο.

Παρακαλούνται οι γονείς των μαθητών και μαθητριών, να τηρούν τα παραπάνω σχολαστικά, ενώ ταυτόχρονα επισημαίνουμε ότι για την ομαλή λειτουργία του σχολείου είναι σημαντικό, οι δηλώσεις στην πλατφόρμα edupass να έχουν γίνει κατά προτίμηση από το βράδυ και σε εξαιρετικές περιπτώσεις το αργότερο μέχρι τις 07:55 της προβλεπόμενης κάθε φορά ημέρας ελέγχου. Οι μαθητές, οι οποίοι δεν θα έχουν καταχωρήσει το αποτέλεσμα έγκαιρα στην πλατφόρμα, σύμφωνα με τα παραπάνω, δεν θα μπορούν να εισέλθουν στις αίθουσες και θα λαμβάνουν τις αντίστοιχες απουσίες.

Λειτουργία Σχολείου από 10-01-2022
Ετικέτες: