Η ομάδα χάντμπολ κοριτσιών κατέκτησε ξανά την 3η θέση στο Σχολικό Πρωτάθλημα 2018-2019 Ελλάδας και Κύπρου, στο οποίο συμμετέχουν 3 ομάδες από τα Ελληνικά Λύκεια και η πρώτη ομάδα από τους Παγκύπριους σχολικούς αγώνες.

Η ομάδα του 2ου Γενικού Λυκείου Νέας Ιωνίας νίκησε στο μικρό τελικό το  Ιδιωτικό Λύκειο «Ράπτου» Λάρισας με σκορ 39-19.

Στον ημιτελικό τα κορίτσια του 2ου ΓεΛ Ν. Ιωνίας έχασαν από την πολύ καλή ομάδα του ΓεΛ Προσοτσάνης του νομού Δράμας με σκορ 50-28 (29-11 ημίχρονο).

Η ομάδα χάντμπολ 2018-19 του 2ου ΓεΛ Νέας Ιωνίας στη Βέροια. [Φωτό Δ. Πολύζος, Γρ. Φ.Α. Β΄ Αθήνας]

Η ομάδα των κοριτσιών για να φτάσει στους τελικούς, απέκλεισε διαδοχικά το 2ο ΓεΛ Ηλιούπολης, το 2ο ΓεΛ Κορυδαλλού και το ΓεΛ Ιαλυσσού Ρόδου.

Η ομάδα χάντμπολ 2018-19 του 2ου ΓεΛ Νέας Ιωνίας στη Βέροια μετά τη νίκη στο μικρό τελικό και την κατάκτηση της 3ης θέσης. [Φωτό Δ. Πολύζος, Γρ. Φ.Α. Β΄ Αθήνας]

Δείτε φωτογραφίες (δημοσιευμένες στο sportsup.gr του νομού Ημαθίας) από τον αγώνα με το ΓεΛ Προσοτσάνης.

********************************************************

Μόλις παραλάβουμε νέο φωτογραφικό υλικό ή βίντεο θα το δημοσιεύσουμε σε νέο άρθρο στον ιστοχώρο μας.

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε προηγούμενο άρθρο μας για την πορεία της ομάδας χάντμπολ του σχολείου μας.

Τα κορίτσια της ομάδας του 2ου ΓεΛ με τα μετάλλια της 3ης θέσης στο περσινό σχολικό πρωτάθλημα 2017-18 που έγινε στην Αθήνα -Νέα Ιωνία, ΟΑΚΑ. [Φωτό Ν.Κ.]
Η ομάδα χάντμπολ κοριτσιών κατέκτησε την 3η θέση!