ΟΔΗΓΙΕΣ για τους/τις υποψήφιους/φιες για την τριτοβάθμια εκπαίδευση

Δείτε ΕΔΩ το Πρόγραμμα των Πανελλαδικών εξετάσεων 2020

και ΕΔΩ την επιστολή του Διευθυντή

Αγαπητοί/τές υποψήφιοι/ες στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2020, τελειόφοιτοι/τες του σχολείου μας και απόφοιτοι/τες παλαιότερων ετών, οι φετινές εξετάσεις διεξάγονται κάτω από ιδιαίτερες συνθήκες που επιβάλλονται για την αποτροπή της διάδοσης της ασθένειας covid19. Γι’ αυτό το λόγο έχουν ληφθεί κατάλληλα μέτρα από το Υπουργείο Παιδείας και από τα σχολεία που είναι Εξεταστικά κέντρα:

• Σε κάθε αίθουσα εξέτασης τηρείται απόσταση ενός και μισού (1,5) μέτρου μεταξύ των υποψηφίων.
  • Η χρήση προστατευτικής μάσκας από υποψηφίους και εκπαιδευτικό προσωπικό εντός του εξεταστικού κέντρου είναι προαιρετική.
  • Για τους εκπαιδευτικούς-επιτηρητές του εξεταστικού κέντρου, η χρήση προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική.
  • Λαμβάνεται μέριμνα για:
    α) τον επαρκή φυσικό αερισμό των αιθουσών
    β) την μη χρήση ανεμιστήρων,
    γ) την αποφυγή συγχρωτισμού,
    δ) την τήρηση των οδηγιών καλής υγιεινής χεριών, με χρήση νερού και σαπουνιού ή με αλκοολούχο αντισηπτικό διάλυμα,
    ε) την εξασφάλιση καθαριότητας του εξεταστικού κέντρου,
    στ) την απαγόρευση λειτουργίας κυλικείου του εξεταστικού κέντρου κατά το διάστημα διενέργειας των εξετάσεων.

Οι υποψήφιοι δεν επιτρέπεται να έχουν μαζί τους κινητά τηλέφωνα ή άλλες ηλεκτρονικές συσκευές. Αν υπάρχει εξαιρετικός λόγος κάποιος/α υποψήφιος/α να έχει κινητό τηλέφωνο μαζί του, οφείλει να έχει κολλήσει αυτοκόλλητο στην πίσω μεριά του τηλεφώνου με το όνομα του και να το παραδώσει υποχρεωτικά στην είσοδο του σχολείου σε καθηγητή της Επιτροπής εξετάσεων.

Ώρα ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ: έως 07:45 την πρώτη μέρα και έως 08:00 τις υπόλοιπες ημέρες. Οι υποψήφιοι/ες προσέρχονται έχοντας μαζί τους το ΔΕΛΤΙΟ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟΥ.

α) Δεν επιτρέπεται να έχουν μαζί τους:

• βιβλία, τετράδια, σημειώσεις (τα οποία πρέπει να μείνουν εκτός αίθουσας)
  • διορθωτικό (blanco)
  • υπολογιστικές μηχανές
  • ηλεκτρονικά μέσα μετάδοσης πληροφοριών π.χ. κινητά τηλέφωνα. Τα κινητά τηλέφωνα, απαγορεύεται να βρίσκονται στην αίθουσα εξέτασης ακόμα κι αν είναι απενεργοποιημένα. Αν κάποιος υποψήφιος εξ αιτίας πολύ σοβαρού λόγου φέρει μαζί του κινητό και έχει ξεχάσει να το παραδώσει στην είσοδο, είναι απαραίτητο να το παραδώσει άμεσα στην Επιτροπή Εξετάσεων, διαφορετικά, κινδυνεύει με αποκλεισμό από τις εξετάσεις.
  • άλλα αντικείμενα, εκτός από αυτά που επιτρέπει η ΚΕΕ.
  • οτιδήποτε άλλο που θα μπορούσε να δολιεύσει τη διαδικασία της εξέτασης.

β) Επιτρέπεται να έχουν μαζί τους:

• Στυλό μπλε ή μαύρο ανεξίτηλης μελάνης
  • Μολύβι.
  • Ξύστρα
  • Γομολάστιχα
  • Όργανα σχεδίασης
  • Νερό ή αναψυκτικό
  • ΠΡΟΣΟΧΗ! Ο κάθε υποψήφιος μπορεί να έχει μόνο ένα τετράδιο και δεν μπορεί να πάρει δεύτερο. Το μολύβι δεν επιτρέπεται στις απαντήσεις, εκτός αν αναφέρεται η χρήση του στις οδηγίες των θεμάτων.

Δείτε ΕΔΩ το Πρόγραμμα των Πανελλαδικών εξετάσεων 2020

και ΕΔΩ την επιστολή του Διευθυντή

Ο Διευθυντής και οι Καθηγητές/τριες του 2ου ΓεΛ Νέας Ιωνίας σας εύχονται

Κ Α Λ Η    Ε Π Ι Τ Υ Χ Ι Α !

ΟΔΗΓΙΕΣ για τις Πανελλαδικές εξετάσεις 2020