Την Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2018, ώρα 10:00 το πρωί, η Ομάδα κοριτσιών χάντμπολ του 2ου ΓΕΛ παίζει στον ημιτελικό των Πανελλήνιων Σχολικών Αγώνων Χειροσφαίρισης μαθητών -μαθητριών Λυκείων Ελλάδας Κύπρου, στο κλειστό γυμναστήριο του Δήμου Νέας Ιωνίας στα Πευκάκια, με το 1ο ΓΕΛ Καματερού.

Η ομάδα χάντμπολ κοριτσιών του 2ου ΓΕΛ Νέας Ιωνίας που κατέκτησε τη 2η θέση, στην περσινή τελική φάση (2016-17) που έγινε στη Βέροια.

Οι μαθήτριες του 2ου ΓΕΛ Νέας Ιωνίας έφτασαν στην Τελική φάση των αγώνων αποκλείοντας το 4ο ΓΕΛ Κορυδαλλού με σκορ 33-31, σε αγώνα που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο Κερατσινίου και ακολούθως το ΓΕΛ Άργους με 36-10 σε αγώνα που έγινε στο Άργος.

Οι ημιτελικοί αγώνες και οι μικροί τελικοί, σύμφωνα με το Πρόγραμμα της τελικής φάσης θα γίνουν στο κλειστό στα Πευκάκια, ενώ οι τελικοί αγώνες Κοριτσιών και Αγοριών θα γίνουν στην κλειστή αίθουσα χειροσφαίρισης «Κασσιμάτης» στο ΟΑΚΑ, τη Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2018.

Η ομάδα Χάντμπολ Κοριτσιών του 2ου ΓΕΛ στο Final-4!